
1,643
Garasjen i Karihagavika
Lokal pub og matsted i Nord-Odal med alle rettigheter. Du finner informasjoner om menyer, åpningsti
HEI SOM DET GÅR…![]()
…både ute og hjemme. Trump er det nesten ikke interessant å kommentere på lengre. Alle dustete utspill er "opp som en løve og ned som en skinnfell", og ser ut til å ha til formål å forvirre og distrahere den vanlige USA- borger fra å tenke på prisen på egg og drivstoff, som var grunnen til at han ble valgt.![]()
Her hjemme på berget er endelig Senterpartiet ute av regjeringskontorene og, "nei, se der", der har vi jammen Stoltenberg tilbake på plass. Mer skulle det ikke til for at AP plutselig er på toppen av målingene igjen…🤔 ![]()
…pluss at AP nå lover max-pris på strøm, naturligvis. Vel og merke etter valget, og hvis de vinner. Litt slik som "vanlige folks tur" hvis du husker den…😂
(Jeg er helt overbevis om at vi sikkert kommer til å betale max for strømmen uansett hvem og når.)![]()
Det hjelper jo litt på AP's image at Stenseng nå reverserer reverseringene som Sande satte igang mellom Aukra og Ålesund i god Senterparti-stil. Hvis hun får arbeidet litt til er det ikke godt å si hvem som blir hjemmehørende hvor i kommune-Norge, så følg med.![]()
Men tilbake til strømmen, som har brakt tumultene frem i dagens lys. Igjen undres man hvor den skal komme fra, nå som hav-vind er for dyrt og land-vind er bannlyst i alle reinbeiter (som utgjør 40% av kongeriket). HER HAR VI ET FORSLAG:
– Når alt nå er i "skyen", så hvorfor ikke vindmøllene også. (Se bildet.) Her er det greit med vind på mølla, og dataforbindelse er allerede veletablert. (Stedet kan være ideelt for sol-kraft også, for der er himmelen alltid blå.) Vi håper NVE er følgere hos oss på FB, og avventer provisjon…🤣![]()
Ellers er vinteren solrik, hvit og passe kald, og fuglelivet aggressivt og frodig på matebrettet. Vi vedlegger et lite bilde av nylig observert katt-ugle, og ønsker den lykke til, den også.![]()
Beste vinterhilsener fra Kari 🥰 og Klaus 🤣 og "uglen"
NÅ SKÆR'N SETTES INN…![]()
…men dessverre ikke der han hører hjemme…😡![]()
…og verden lurer på hva som kommer til å skje nå? Innvaderes Panama og Grønland? Eller Canada? Skjer det motsatte i USA? Blir de "utvadert" av papirløse, som etter et langt arbeidsliv må reise fra ungene? Avkommet er født i USA og har således papirene i orden.![]()
Kommentatorene fra "over there" kaller Trump et "weapon of mass distraction", og vi kan håpe at alle rykter og bekymringer som er satt i spill bare er til for å ta oppmerksomheten bort fra alle de andre løftene han har gitt som han ikke har til hensikt å holde. (Lavere priser, bedre helsetilbud osv. osv.)![]()
Dagens hørte kommentar er til ettertanke: "Hvis han ordner fred i Gaza og Ukraina har han mye å gå på." Vi får håpe han klarer å holde de løftene. 🙄![]()
Nord-Odal er uansett det siste stedet der bombene faller, så vi sitter forholdsvis trygt inntil videre. Vi får lagre hermetikk, vanndunker og (fremfor alt) toalettpapir, og stå han av.![]()
Godt Nytt År fra Kari 🥰 og Klaus 🤔
DEILIG ER JORDEN…![]()
…i alle fall sett fra go'stolen. Solen renner inn av vinduene og julen trenger seg vennlig på, mens gradestokken vipper på pluss/minus 0°C. (Like greit at vi sparte sydenturen i år også. 🤣) Veier, stier og plasser måker seg selv og strøs av Jørn, så alt er på stell.![]()
Nei, Jorden er grei den. Det er folk det er noe rart med. De som forurenser og forsøpler mest er de som ikke vil være med å snakke om det. Kina, India og USA melder seg i bevisstheten. Der bor det mye folk. Vi få som er igjen har en stri jobb med å redde miljøet på egenhånd…🤔![]()
Valg av ledere er en annen pussighet. Siden det er Jul snakker vi ikke om oss her hjemme, men tenk at Trump og Netanyahu er folkevalgt! Hva tenker folk på? 🤪 En del andre valg er ikke så valgfrie likevel, så der ligger feilen hos de få på toppen. Noen steder styres det i (en eller annen) Guds navn, uten at det gjør saken noe bedre.![]()
Vi som drar litt på årene kan trøste oss med at fremtiden er innen rekkevidde, og kanskje litt forutsigbar, men vi sender en vennlig tanke til slekt som følger slekters gang. De kan få litt å stri med, som skal rydde opp etter oss. Good luck med det..🤣![]()
Færre blir det av dem også, for demografien er ikke som den engang var etter krigen. Når nå Assam har flyttet til Moskva og syrerne flytter hjem igjen, kan det raskt bli litt glissent i hus og hytte her hjemme på berget. Vi får trøste oss med Ukrainerne så lenge, og vente på flyktningestrømmen fra USA, når Elon Musk inntar presidentembedet der borte.![]()
Hos oss feires en avslappet Jul etter at vi nå har vært nesten pub-frie noen måneder. Vi tar igjen på et søvnunderskudd, og bruker dobbelt så lang tid på å få gjort halvparten så mye. Etter 10 år med pub er det godt å smake litt på åpen kalender og mindre "to-do"-lister. Vi tror ikke vi har lagt ned helt, og vet allerede om en konsert eller to neste år, så får vi se hva det blir. Hvis dere ikke sletter oss på "face" kan dere følge oppdateringer her.![]()
Stein Heggemsnes sendte oss et dør-skilt (se bildet) som greit beskriver dagens holdninger til velstandssamfunnet vårt. Dessverre er det antakelig ikke en spøk. 🙄![]()
Vi vedlegger et bilde av ettermiddagens horisont, og ønsker alle våre venner, følgere familie og naboer en riktig GOD JUL og et GODT NYTT og fremfor alt fredelig ÅR i 2025.![]()
Beste julehilsener fra Kari 🥰 og Klaus 😶🌫️
LUKK ØYNENE OG TENK PÅ PENGA!![]()
En god læresetning i mange av situasjonene som møter oss gjennom livet. Ikke slik for politikere, som har et bredere ansvar for konsekvensene av sine valg.![]()
I Norge har vi myriader av småsamfunn jevnt fordelt i beboelige (og nesten ikke beboelige) områder. Det som holder dem levende er at man har det man trenger i sin nærhet, og er del i et trygt miljø.![]()
Hvis du tar fra disse samfunnene de funksjonene folk trenger må de flytte, enten en og en eller gruppevis. Jo mindre lokalmiljøet tilbyr, dess mer nødvendig blir det å søke det man trenger i større miljøer. Man flytter til byene, hvilket som kjent raskt blir et problem.![]()
Man kan ikke tilby alle tjenester av topp kvalitet i et lite samfunn, men antakelig er det bedre med et godt nok tilbud der du er enn et kvalitetsmessig bedre tilbud et sted du ikke er. Spesielt hvis du fortsatt har det best med å bo hjemme.![]()
Jeg støtter ikke Senterpartiets politikk, men akkurat når det gjelder å beholde et grunnleggende tjenestetilbud i lokalmiljøene tror jeg de har helt rett. ![]()
Jeg er pensjonist og går ikke i annen skole enn den jeg finner på selv. Jeg har flyttet fra Oslo fordi trangboddhet og kø ikke tiltaler meg og trives godt i Odalen, men lurer på hvor mye liv det blir igjen her når all ungdommen må bo på hybel et annet sted og ukependle hjem.![]()
Det er et fattig argument fra fylkespolitikerne at man må sentralisere videregående skoler fordi det blir færre elever (og penger fra Staten). Den dødsspiralen ender i en kjempestor videregående skole som ingen føler seg hjemme i, et sted ingen av elevene bor.![]()
Dette må være akkurat det alle gode krefter i samfunnet forsøker å unngå; fremmedgjøring, utrygghet, mangel på tilhørighet og egenverd for de som følger etter oss, og som skal få dette samfunnet til å funke.![]()
Større og bedre fagmiljøer er sikkert vel og bra for høyere utdanning, når elever skal videreutdanne og spesialisere seg, men rettferdiggjør ikke å ta unge mennesker vekk fra hjem og miljø for å spare Staten for småpenger. ![]()
Noen bør skamme seg bittelite grann, putte regnearket i skuffen og se på de menneskelige sidene .![]()
Hilsen Klaus 🤔
BARE ROLIG, DET BLIR LUTEFISK!![]()
Tørrfisken er hentet, og lutingen forberedt. Det har vært interesse blant såpass mange stam-lutefiskgjester at vi har besluttet å sette opp to dager i år også.![]()
LUTEFISK SERVERES I GARASJEN PUB FREDAG 22. OG LØRDAG 23. NOVEMBER FRA KL. 1900.![]()
Vi håper å kunne fordele gjestene med ca. 20-25 hver av dagene, men er fleksible på småjusteringer. Påmeldinger til 92 017 017, og gjerne så tidlig som mulig.![]()
Vi minner også innstendig om konserten med The Swingville Bros fredag 25. Oktober kl. 2000. (Se bildet.) Billett kr. 200,- betales direkte til bandet med cash eller Vipps. Stikkordet er rockabilly og rufse-rock. Gutta har spilt siden 70-tallet, og energien sitter ennå..🤣![]()
Vi åpner puben kl. 1800 som vanlig, og serverer pizza på forhåndsbestilling til de som vil gjøre en pubkveld av det.![]()
Vi gleder oss og håper det kommer mange. Masse plass til fler foreløpig.![]()
Beste Oktoberhilsen fra
Kari 🥰 og Klaus 😋